• Život pro samouky

    Život se nedá naučit, každý je v něm pouhý samouk.
  • Home
  • Filmy
  • Život pro samouky

Život pro samouky

Komedie
Česko, 2023, 95 min.

Jak se liší randění v osmnácti a ve čtyřiceti? Vlastně skoro nijak. Ve čtyřiceti jste pořád stejně nejistí a zmatení jako v osmnácti, jenom už to nevypadá tak roztomile. Klára se o tom přesvědčí, když ze dne na den skončí její manželství a ona se znovu ocitne ve světě nezadaných. Zažije pár katastrofických schůzek, zjišťuje, jak vypadá seznamování přes Tinder, Facebook, Messenger a Instagram a že trapasy online jsou stejně trapné jako ty skutečné.

Hlavní štáb

Jitka RUDOLFOVÁ

scénář a režie

Jitka Rudolfová (1979) je režisérka a scénáristka. Absolvovala Vyšší odbornou školu filmovou v Písku (dnešní Filmová akademie Miroslava Ondříčka) a nakonec vystudovala režii a scénáristiku na FAMU v Praze, kde se jejím studentským projektům dostalo řady ocenění.
Po absolutoriu začínala profesionální kariéru natáčením dokumentů o práci svých zkušenějších kolegů tzv. Filmů o filmu (Věra Chytilová, Bohdan Sláma či Michaela Pavlátová). Jejím hraným celovečerním debutem je film ZOUFALCI (2009) a na svém kontě má také drama ROZKOŠ (2013) a pohádkový film HODINÁŘŮV UČEŇ (2019). Pro televizi pracovala například na hraném cyklu NEVINNÉ LŽI.

Ocenění

Český lev
2013 – nominace - Rozkoš (Nejlepší režie)
2013 – nominace - Rozkoš (Nejlepší scénář)

FAMUfest
2006 - vítězství - Marta a Berta 26 (nejlepší film)
2005 - vítězství - Lucie už je v posteli (Nejlepší dokument)
2005 - vítězství - Cena Dagmar Táborské za nejoriginálnější dílo
2004 - vítězství - Maso na talíři (Nejlepší film prvního ročníku (Aramisova cena))
2004 - vítězství - Pohybem spouště (Nejlepší film prvního ročníku - čestné uznání)

Ferdinand MAZUREK

kamera

Ferdinand Mazurek (1979) je český kameraman.

Vystudoval Střední průmyslovou školu grafickou – obor fotografie, poté studoval na pražské FAMU – obor kamera. V současné době se živí jako kameraman. Výtvarnému umění, hlavně malířství se věnuje již léta. Je členem výtvarné skupiny Mazačkáři a Secret Cross.
S Jitkou Rudolfovou spolupracoval již dříve na filmech Rozkoš, Nevinné lži - Moje pravda, Zoufalci, Hodinářův učeň a seriálech Single Lady a Taxikář.
Jako kameraman nebo švenkr pracoval na mnoha dalších seriálech a filmech, i těch dokumentárních.

Marek CPIN

výtvarník kostýmů

Marek Cpin (1979) vystudoval katedru scénografie DiFa JAMU v Brně. Na svém kontě má víc než 70 scénických a kostýmních výprav pro divadla v celé ČR. Spolupracuje s režiséry Janem Mikuláškem, Martinem Františákem, Martinem Glaserem a dalšími. V roce 2010 a 2011 nominován na Cenu Alfréda Radoka v kategorii Scénografie roku. V roce 2020 získal cenu Slnko v sieti za nejlepší kostýmy k filmu Hodinářův učeň (scénář a režie opět Jitka Rudolfová).

Zuzana MAZÁČOVÁ

architekt

Zuzana Mazáčová pracuje a tvoří jako kostýmní výtvarnice a filmová architektka v Praze. Vystudovala kostýmní výtvarnictví a produkci na Akademii múzických umění v Praze (Divadelní akademie DAMU). Zde objevila svou vášeň pro všechna pohyblivá média a živé divadlo. Po dokončení magisterského studia začala pracovat jako kostýmní výtvarnice a spolupracuje s filmaři a tvůrci televizních pořadů.
Od roku 2012 pracuje jako nezávislá kostýmní výtvarnice a filmová architektka. Pracovala na projektech širokého rozsahu a typu, od malých nezávislých projektů po studiové reklamy nebo velké zahraniční produkce. Vždy hledá příležitost rozšířit své pracovní zkušenosti a dále rozvíjet své dovednosti v oblasti filmové a divadelní scénografie.

Herecké obsazení

Jana PLODKOVÁ

Postava: Klára
Klára je žena po čtyřicítce, které život připraví řadu neočekávaných situací. Sama sebe a všechny trable však bere s nadhledem a s pořádnou dávkou sarkasmu. 

Jana Plodková (1981) vystudovala gymnázium a poté činoherní herectví na brněnské JAMU. Tehdy získala na Mezinárodním divadelním festivalu vysokých škol ve Varšavě 2003 první cenu za svůj herecký výkon v inscenaci Zvíře režírované na JAMU Sergejem Fedotovem.

Když dokončila studium, začala její herecká kariéra v divadle Polárka. Později se objevila v divadle Na Fidlovačce a pak ukotvila v HaDivadle, kde si zahrála v hrách Ředitelská lóže, Yvonna, princezna burgundánská, Incident, nebo Renata Kalenská (nominace na cenu sazky v kategorii nejlepší herec).

Zahrála si v krátkém českém snímku: Nejlepší je pěnivá a také v dánském dramatu Prag, kde si ji všimnul Jan Svěrák a obsadil jí do vedlejší role Čárkovaný v komedii Vratné Láhve. Z novějších filmů to byly Mimořádná událost, Běžná selhání či Ostrov.

Ocenění

Český lev
2009 – vítězství - Protektor (Nejlepší herečka)
2012 - nominace - Polski film (Nejlepší vedlejší herečka)
2013 - nominace - Rozkoš (Nejlepší herečka)
2015 - nominace - Ztraceni v Mnichově (Nejlepší herečka)
2020 - nominace - Bábovky (Nejlepší herečka)
2023 - nominace - Němá tajemství (Nejlepší herečka)

Ceny české filmové kritiky
2013 - nominace - Rozkoš (Nejlepší hlavní herečka)

Zuzana KRONEROVÁ

Postava: máma Kláry
Velmi extravagantní, působí bláznivě, ale pozitivně bláznivě, nosí výrazně barevné oblečení a má takový i byt ...a vlastně celý život. Nedá na to, co si o ní kdo myslí.

Zuzana Kronerová (1952) se narodila v Martine, pochází ze slavného hereckého rodu. Jejím otcem byl významný slovenský herec Jozef Kroner a matkou herečka Terézie Hurbanová-Kronerová. Na střední škole uvažovala o studio filologie. Pod vlivem hereckého prostředí si ale podala přihlášku na Vysokou školu múzických umění v Bratislavě, obor dramaturgie, a nakonec se rozhodla tamtéž vystudovat herectví. Jejím prvním angažmá se stalo v roce 1974 Divadlo pro děti a mládež v Trnavě. V televizi se prosadila velice záhy, už během studia hrála v řadě inscenací. Nepatří k těm herečkám, které by si získávaly publikum svým půvabem, nýbrž silou své osobnosti. Ze svých počátků si nejvíce cení pohádky VYMENENÁ PRINCEZNA, kde si zahrála se svým otcem. Tuto rodinnou spolupráci si zopakovala např. v televizní komedii MIŠO. Objevila se také v Jakubiskově snímku NEVERA PO SLOVENSKY, v komedii ŽENSKÝ ZÁKON nebo seriálu VIVAT BEŇOVSKÝ.

V roce 1979 přešla na bratislavskou Novou scénu a zahrála si také v Slovenském národním divadle. Od založení Divadla Astorka je jeho stálou členkou. Zahrála si tam např. v představení Rómeo a Júlia, Tichý dom nebo Pred odchodom na odpočinek. Po rozdělení Československa se výrazně snížila produkce slovenské původní televizní tvorby, ale Zuzana Kronerová si to vynahradila, neboť se od poloviny 90. let začala pravidelně objevovat ve vedlejších rolích českých filmů. Byla obsazena např. ve snímcích LEA, PUPENDO, ŠTĚSTÍ nebo VÁCLAV. Ve filmu VENKOVSKÝ UČITEL si zahrála postavu matky hlavního hrdiny. Za roli ve filmu DIVOKÉ VČELY se stala držitelkou Českého lva za vedlejší herecký výkon. Diváci si ji zamilovali i díky jednomu z nejnovějších snímků Bohdana Slámy BÁBA Z LEDU. Objevila se také ve snímcích CHATA NA PRODEJ, ZBOŽŇOVANÝ či KRAJINA VE STÍNU. Na Slovensku je považována za jednu z nejvýznamnějších hereček tamní divadelní scény.

Ocenění

Český lev

2017 - vítězství - Bába z ledu  (Nejlepší herečka)
2016 - nominace -Rudý kapitán  (Nejlepší vedlejší herečka)
2015 - nominace -Domácí péče  (Nejlepší vedlejší herečka)
2010 - nominace - Habermannův mlýn  (Nejlepší vedlejší herečka)
2008 - nominace - Venkovský učitel  (Nejlepší vedlejší herečka)
2001 - vítězství - Divoké včely  (Nejlepší vedlejší herečka)

Ceny české filmové kritiky
2017 - vítězství - Bába z ledu (Nejlepší herečka)

Jaroslav PLESL

Postava: Martin
Pracuje v jednom nejmenovaném architektonickém studiu, jako řadový projektant. Typický muž v krizi středního věku.

Jaroslav Pesl (1974) studoval střední pedagogickou školu v Litomyšli. První angažmá získal v Městském divadle ve Zlíně. Mezi výraznější role, které zde ztvárnil, patří Ivan Alexandrovič Chlestakov v Revizorovi, Michal v Jiráskově Lucerně nebo Valér v Lakomci. Hostuje i v divadlech na Jezerce v Praze nebo v divadle F.X.Šaldy v Liberci. V Dejvicích si zahrál v Příbězích obyčejného šílenství nebo Čechovových Třech sestrách, největší úspěch mu ale zatím přinesla hlavní role vychloubačného Christy Mahona ve hře Hrdina západu, za kterou v roce 2008 získal Cenu Alfréda Radoka. Uspěl i jako moderátor cen Divadelních novin a Sazky nebo jednoho z ročníků Festivalu krátkých filmů. Po několika menších rolích v televizi vstoupily v roce 2006 do kin jeho prakticky první a zároveň nejvýraznější filmy PRAVIDLA LŽI, kde si zahrál tichého a nevyzpytatelného Martina a GRANDHOTEL. Z novějších snímků se objevil ve filmech Poslední závod, Arvéd či Mimořádná událost.

Ocenění

Český lev

2017 - nominace -Kvarteto  (Nejlepší herec)
2014 - vítězství  - Díra u Hanušovic (Nejlepší vedlejší herec)
2013 - nominace - Rozkoš  (Nejlepší vedlejší herec)
2012 - nominace - Čtyři slunce  (Nejlepší herec)
2010 - nominace - Největší z Čechů (Nejlepší herec)
2006 - nominace - Grandhotel  (Nejlepší vedlejší herec)

Ceny české filmové kritiky

2012 - nominace - Čtyři slunce  (Nejlepší hlavní herec)
2010 - nominace - Největší z Čechů  (Nejlepší hlavní herec)

 

Barbora SEIDLOVÁ

Postava: Murriel 
Téměř dokonalá ezo žena, aktraktivní, s citem pro lásku a vesmír. Značka ideál .... a jde to vůbec?

Barbora Seidlová (1981) se narodila v jihomoravském městě Břeclavi a vyrůstala v nedalekém Mikulově. Vystudovala činoherní herectví na brněnské konzervatoři a poté i přežskou DAMU. Již v patnácti letech ji obsadil režisér Karel Smyczek do svého pohádkového filmu "Lotrando a Zubejda".Bára si tam zahrála hlavní roli princezny Zubejdy. Ve stejném roce také natočila inscenaci Romeo, Julie a tma, ve které si zahrála Ester.
V seriálu se poprvé objevila v České televizi s názvem Místo nahoře. V jedné z hlavních rolí tu Bára ztvárnila dospívající Martinu Lukešovou. Dále jsme ji mohli vidět jako Terezu v teenagerské komedii Snowboarďáci, ve snímcích Bolero, Zemský ráj to napohled či Havel. 

Ocenění

Český lev

2020-nominace - Havel (nejlepší vedlejší role)

Václav NEUŽIL

Postava: Daniel
Na první pohled atraktivní, i když už lehce “stárnoucí”. Ve skutečnosti však omezený a namyšlený blbec, co se rád vytahuje. Sobec a srab, který si rád zapaří, což ale Klára zjišťuje až později.

Václav Neužil (1979) Pochází z Plzně, vystudoval JAMU v Brně. Tam také hrál v divadle Polárka, Národním divadle Brno, Divadle 7 a půl a HaDivadle. Od roku 2006 je členem Dejvického divadla v Praze. Televizní diváci ho mohli vidět v seriálech Strážce duší a Vyprávěj nebo ve filmech Protektor, Alois Nebel, Ve stínu, Okresní přebor, Fotograf, Anthropoid, Bába z ledu, Zátopek, Matky, Bratři nebo Bod obnovy.

Ocenění

Český lev

2017 – nominace – Bába z ledu (Herec ve vedlejší roli)
2021 – vítězství - Zátopek - (Nejlepší herec)
2023 – nominace - Bod obnovy – (Nejlepší vedlejší herec)

Ceny české kritiky
2021 - vítězství - Zátopek - (Nejlepší český herec)

David ŠVEHLÍK

Postava: Pavel
Vyzařuje z něj klid a zároveň nějaké tajemství, což je pro ženy velmi přitažlivé. A Pavel to ví, proto toho také zneužívá - vlastně si ve skutečnosti připadá jako nějaký guru. Pravda je taková, že jedinou ženou jeho života je pouze dcera Justýna. 

David Švehlík (1972) se narodil v Liberci. Jeho otcem je herec Alois Švehlík. David vystudoval akademické gymnázium v Praze. Poté se přemístil do Litoměřic, kde se na Teologickém konviktu chtěl stát knězem (kvůli tomu také bydlel 2 roky v Římě). Nakonec vystudoval Filosofii na Filosofické fakultě a divadelní režii na DAMU. Jeho herecká kariéra začala v roce 2005, když si zahrál Huberta ve filmu Román pro ženy. Ve stejném roce se také objevil v pohádce Anděl páně. Dále si zahrál ve filmu Pravidla lži, v seriálu Život a doba soudce A. K. či v Kriminálce Anděl. Jeho další role byly Úsměvy smutných mužů, Prvok, Šampón, Tečka a Karel, Jako letní sníh, Dvě slova jako klíč. 

Nepřihlášen

Copyright © 2021 all rights reserved

Designed by Weboo s.r.o.