Studna
Krimi / Drama
Česko , 2025, 6 h 16 min.
Ten případ znají celé generace Čechoslováků. Málokdo však ví, co oné rodinné tragédii, která se přihodila v roce 1968 ve středočeských Vonoklasech, předcházelo, co po ní následovalo a jaké byly pohnutky a motivace všech aktérů. Celý příběh rodiny Jelínkových na ploše téměř pěti dekád přinese v šesti epizodách připravovaný seriál Studna z dílny Voyo Originál v režii jedné z nejuznávanějších režisérek současnosti Terezy Kopáčové a podle scénáře nejvýraznějších talentů své generace Mira Šifry a Kristiny Májové.
Je rok 1932 a na vesnické tancovačce se voják Standa začíná dvořit mladičké Marii. Která holka by nepodlehla kouzlu vtipného, charismatického chlapíka, který netouží po ničem jiném než učinit ji za každou cenu šťastnou? Zamilovaný pár buduje své hnízdo lásky na kraji vesnice, touží založit spokojenou rodinu, šťastně žít. Až do smrti. Budoucnost jim, zdá se, leží u nohou a oni jsou připraveni porvat se se všemi ranami osudu, které jen mohou nastat. Věří, že spolu to zvládnou.
„I když se ten rodinný příběh uzavřel před více než padesáti lety, vycházejí o něm dodnes desítky článků a reportáží ročně, rodí se nové, často dost zběsilé teorie o tom, jak ‚to doopravdy bylo'. To byl jeden z důvodů, proč jsme si řekli, že je možná pravý čas se k historii rodiny Jelínků vrátit a ukázat na ní i obecnější principy, které mohou vést k tragédii," říká kreativní producent Voyo Michal Prokeš a pokračuje: „Čím hlouběji jsme se do toho příběhu nořili, tím vzdálenější nám všechny ty divoké konspirace připadaly. O to více jsme se snažili pochopit, proč se jednotliví lidé v daných situacích zachovali konkrétním způsobem. Pro mě osobně je to příběh, který začal jako love story, která v určitých okamžicích stála před osudovými zkouškami."
Studna rozšíří portfolio Voyo Originál, které jsou inspirovány skutečnými příběhy, osobnostmi nebo událostmi. Režisérka Tereza Kopáčová, která je podepsána mimo jiné hned pod několika projekty podle skutečných událostí (Metanol, Ochránce, Smysl pro tumor nebo Případ Roubal, vůbec první série z dílny Voyo Originál), ke Studni říká: „Chceme vyprávět příběh rodiny, v jejímž čele stojí Standa. Ten měl na začátku humor, šarm a ambice vybudovat a ochránit svou rodinu, být skvělým manželem, báječným otcem. Jeho ambice však byly zřejmě větší než schopnosti čelit nástrahám a správně se ve správný čas rozhodovat." Kreativní producent projektu a ředitel vývoje Voyo Michal Reitler dodává: „Studna je pro mě především příběhem ženy, která chtěla dostát všem svým životním rolím. Skvělá látka právě pro Terezu Kopáčovou. Není větší Soukromá past než Studna."
V hlavních rolích se objeví David Švehlík jako Standa Jelínek, Johana Matoušková jako Marie Jelínková a jeden z nejvýraznějších talentů nastupující herecké generace Filip Červenka jako jejich syn Ing. Stanislav Jelínek mladší.
Režie: Tereza Kopáčová // scénář: Miro Šifra, Kristina Májová // kamera: Tomáš Juríček // architekt: Petr Kunc // výkonná producentka: Martina Stránská // výkonná producentka Voyo: Lucie Brabcová // castingová režisérka: Maja Hamplová // masky: Jana Bílková // kostýmní výtvarnice: Kateřina Štefková // producenti Lumivod: Martin Růžička, Jindřich Motýl // kreativní producenti Voyo: Michal Reitler, Michal Prokeš // hrají: David Švehlík, Johana Matoušová, Filip Červenka, Marian Mitaš, Hana Vagnerová, Jakub Prachař, Alena Doláková, Jiří Šimek, Simona Lewandowska a další
Hlavní štáb
Tereza Kopáčová-Vrabelová (1969) pochází z Prahy a jejím otcem je dokumentarista Zdeněk Kopáč. Vystudovala obor dokumentární tvorby na FAMU, za studentský snímek Něco z Carmen získala ocenění.
Na televizní obrazovky vstoupila jako dokumentaristka, autorka pořadů z cyklu GEN a Cestománie. V roce 2004 měl premiéru její dokument Kristova léta, dámy. Je autorkou dokumentu Eastsidestory – Romeo & Julie 3. tisíciletí, dále se podílela na cyklu Genus, Jak se žije, režírovala pořad ČT Krásný ztráty.
Působila jako šéfredaktorka společenského týdeníku Story. Tereza Kopáčová se stala producentkou série a režisérkou některých dílů Soukromých pastí, je autorkou projektu Nevinné lži. Příběh Tatínkova holčička z cyklu Soukromé pasti byl oceněn na Mezinárodním festivalu televizní tvorby v La Rochelle.
Podílela se na tvorbě reklam a videoklipů – herečce Barboře Polákové natočila videoklip k její písničce Kráva.
Ocenění
Český lev
2021 – nominace – Případ Roubal (Nejlepší televizní film nebo minisérie)
2021 – vítězství – Ochránce (Nejlepší televizní seriál)
2018 – nominace – Metanol (Nejlepší televizní film nebo minisérie)
Ceny české filmové kritiky
2021 – vítězství – Ochránce (Cena „Mimo kino“)
Původem Slovenský scénárista Miro Šifra se narodil roku 1988 v tehdejším Československu. Absolvoval studium scenáristiky a dramaturgie na katedře pražské FAMU. Jako svou diplomovou práci napsal scénář k minisérii Rédl (2018), která v režii Jana Hřebejka mrazivým způsobem mapuje období divokých let devadesátých. Byl také výrazným spoluautorem scénáře autorského krimi Rudý kapitán (2016). Roku 2020 realizoval stylizovanou minisérii Viktora Tauše Zrádci, která je nekompromisní sondou do světa dealování drog. Napsal scénáře ke snímkům Superžena a Úsvit.
Ocenění
Český lev
2023 – nominace – Úsvit (Nejlepší scénář)
2018 – nominace – Metanol (Nejlepší televizní film nebo minisérie)
Ceny české filmové kritiky
2021 – vítězství – Ochránce (Cena „Mimo kino“)
Herecké obsazení
David Švehlík
David Švehlík se narodil v Liberci. Jeho otcem je herec Alois Švehlík. David vystudoval akademické gymnázium v Praze, Poté se přemístil do Litoměřic, kde se na Teologickém konviktu chtěl stát knězem (kvůli tomu také bydlel 2 roky v Římě). Nakonec vystudoval Filosofii na Filosofické fakultě a divadelní režii na DAMU. Jeho herecká kariéra začala v roce 2005, když si zahrál Huberta ve filmu Román pro ženy. Ve stejném roce se také objevil v pohádce Anděl páně. Dále si zahrál ve filmu Pravidla lži, v seriálu Život a doba soudce A.K. či Kriminálce Anděl. Jeho další role byly Úsměvy smutných mužů, Prvok, Šampón, Tečka a Karel, Jako letní sníh, Dvě slova jako klíč, Samhain, Fentasy.
Johana Matoušková
Johana Matoušková se narodila 4.5.1988 v Praze. Nejprve absolvovala taneční konzervatoř Duncan Centre a potom vystudovala herectví na katedře alternativního loutkového divadla na DAMU v Praze pod pedagogickým vedením Jiřího Havelky.
Po studiích je od roku 2016 členkou souboru pražského Divadla Na zábradlí a k vidění byla také v Divadle Ponec nebo v A Studiu Rubín.
Před kamerami debutovala v roce 2014 výraznou rolí Anny Kaiserové ve snímku MÍSTA. Ve filmu si zahrála také maskérku v ZTRACENI V MNICHOVĚ (2015) nebo herečku Friedl Czepovou v životopisném dramatu LÍDA BAAROVÁ (2016). V televizi má na kontě celou řadu seriálových rolí.
Vedle herectví je činná také na hudební scéně, kde je známá především z působení ve skupině Kyklos Galaktikos.
Filip František Červenka
Filip se narodil v Praze roku 2000. S herectvím jako dítě neměl moc společného, kromě pár castingů do reklam. Po základní škole započal studium na Pražské konzervatoři. Hned v prvním ročníku se mu poštěstilo – získal roli Tondy v seriálu České televize MOST!, a přítomnost osobností jako Jan Prušinovský, Martin Hofmann, Erika Stárková nebo Jitka Čvančarová pro něj byla opravdu přínosná. Roku 2018 se také objevil ve filmu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci od Filipa Renče a v roce 2019 natáčel krátký film FIXIT. Filipa mohli diváci vidět také v komedii Vánoční příběh, Kotrmelce pana herce a v Jak se nám to mohlo stát!?
Marián Mitaš
Po skončení gymnázia odešel v roce 1999 studovat do Bratislavy na Vysokou školu múzických umění do ročníku pod vedením prof. Hubu a prof. Vášaryov, ze kterého později přestoupil na katedru loutkoherecké tvorby rovněž na VŠMU v Bratislavě.
Během studia loutkoherectví se kromě školních projektů, jako např. adaptace erbenové Kytice či slovensko-český projekt, ve spolupráci s DAMU Praha Pěkný Den, účastnil i realizaci představení svého původního ročníku z katedry herecké tvorby.
Do povědomí diváků se dostal zejména díky seriálu Město stínů. Vystudoval VŠMU v ročníku pod vedením Martina Huby a Emílie Vášaryové, později přestoupil na katedru loutkoherecké tvorby. Loutkoherectví se věnuje dodnes, ale netradičně – pro dospělého diváka. Zahrál si ve více filmech (Němá tajemství, Úsvit, Bábovky, O léčivé vodě, Příliš osobní známost, Skleněný pokoj, Toman) a seriálech (Nemocnica, Božena, Kriminálka, Hnízdo, Milenky, Tatínkové).
V současnosti je Marián Mitaš členem kočovného souboru Dezorzova loutkového divadla, které našlo své útočiště na Adyho lodi, kotvící na petřvalské straně Dunaje a každý měsíc zde uvádí svou „fest spectaculare marionet total comedy horror show“. Mariána Mitaše mohli diváci vidět ve filmech Bratři a Válka policajtů.
Jakub Prachař
Jakub Prachař je český herec, hudebník a moderátor. Je synem uměleckého páru, herečky Dany Batulkové a herce Davida Prachaře. Je také bratrem herečky a zpěvačky Mariany Prachařové. Byl také členem a spoluzakladatelem populární hudební kapely Nightwork.
Po maturitě na Gymnáziu Jaroslava Seiferta začal studovat katedru alternativního a loutkového divadla na DAMU, kterou však z důvodu pracovní vytíženosti po druhém ročníku a dvou absolventských představeních přerušil.
Již jako třináctiletý kluk začal účinkovat v Divadle Komedie v inscenaci Maska. Poté dostal nabídku od režiséra Jana Hřebejka zahrát si skauta v jedné ze tří povídek pro televizní cyklus Bakaláři. Další filmovou zkušeností pro něj byla role rozmazleného továrnického synka Romana Gráfa ve snímku Milenci a vrazi v režii Viktora Polesného. Mediálně známějším se stal až po účinkování v televizních seriálech Ulice, Bazén a Horákovi. Spolu s Janou Paulovou účinkoval rovněž v materiálu Ředitelství silnic a dálnic propagujícím výstavbu dálnice D8 přes České středohoří.
V současné době přesto působí společně se svým hereckým (i hudebním) kolegou Vojtěchem Dykem v holešovickém divadle La Fabrika v improvizační hře Kultovní představení, které apeluje na publikum, vyzývá ho ke spolupráci a umožňuje tak divákům zasahovat do děje. V muzikálu Dáma s kaméliemi hraje živě na kytaru. Jakuba Prachaře mohli diváci vidět v komediích Vyšehrad Dvje, Franta mimozemšťan, Buď chlap!, Jedeme na teambuilding, Hádkovi.
Alena Doláková
I když Alena stála na jevišti poprvé již ve čtyřech letech (Národní Divadlo Brno), svoji první filmovou příležitost získala až o dvacet let později, a to jako Holena ve filmové pohádce Jana Svěráka Tři Bratři. Do té doby se stihla profesionálně věnovat tanci (balet, hip hop, jazz), naučit se čtyři jazyky, hrát na klavír, zpívat a dostat se na šest vysokých škol.
Absolventka JAMU, která dlouhodobě působí v divadelním spolku Kašpar v Divadle v Celetné, hrála i v „Letters to Eric Company“ v Anglii či v originálním znění „Skleněného zvěřince“ v Prague Playhouse. Během pobytu v Los Angeles pracovala na několika nezávislých projektech, věnovala se stand upu, a psala pro Lidovky.cz a Reflex.cz jako Zrzka v Hollywoodu.
V Česku si zahrála např. ve filmové komedii Chica Checa, Nejlepší Vánoce v dějinách světa, Hello, Welcome a Dvojníci, v seriálech Mordparta, Specialisté či Já, Mattoni. Natočila tu i anglický film Mezihra v Praze, německý film Die Diplomaten či české filmy Pepa a Metanol.
Ocenění
Ceny české filmové kritiky
2021 – nominace – Zrcadla ve tmě (Nejlepší herečka)
Simona Lewandowská
Simona Lewandowská je česká televizní a filmová herečka. Její tatínek pochází z Polska, takže ovládá polštinu, maminka zase pochází z rodiny loutkoherců a kočovníků. Má mladší sestru. Absolvovala Pražskou konzervatoř a následně DAMU.
Jejím celovečerním filmovým debutem byl snímek Zlatý podraz a jejím seriálovým debutem byl seriál Ordinace v růžové zahradě. Dále jsme ji mohli vidět v detektivních seriálech Specialisté, Dáma a král, Hlava Medúzy či v seriálech Pan profesor nebo Pět let. Svůj komediální talent uplatnila v seriálu Jana Prušinovského Dobré ráno, Brno!.
V historickém seriálu Bisera Arichteva Zlatá labuť se objevila jako prodavačka Alena, snící o herecké kariéře. Mohli jste ji vidět hrát i v komediích Jak se nám to mohlo stát!? Nejlepší Vánoce v dějinách světa, Aristokratka ve varu.