Skip to main content

Zločin na dobré cestě

Zločin na dobré cestě

Krimi / Drama / Rodinný
Česko, 2025

Jak se smířit se svou minulostí a napravit staré chyby? A jak to udělat tváří v tvář kruté pravdě o svém blížícím se konci? Možná, že právě to je ten největší životní „případ“ soukromého detektiva Šaňo Wolfa. Případ, jehož vyřešení můžeme v našem příběhu postupně sledovat, protože se jím bude vinout jako pomyslná červená nit.
Seriál zároveň volně vychází z detektivních povídek spisovatele Antonína Jirotky (syna tvůrce Saturnina Zdeňka Jirotky), který pracoval přes 15 let v redakcích magazínů Policista a Signál, a byl členem rady Kriminalistického sborníku.


Zločin na dobré cestě je příběhem táty, který se snaží napravit vztah se svým synem. Šaňo Wolf je bývalý elitní policista, který měl kdysi zdánlivě vše. Dnes je stárnoucím soukromým detektivem s vlastní kanceláří, špatným srdcem a neurovnaným vztahem se svým dospělým synem Jirkou. Když se dozví, že jeho srdce mu každým dnem může kdykoliv vypovědět službu, nerozhodne se překvapivě pro záchranu v podobě transplantace. Naopak se tato informace stane impulsem k tomu, zkusit dát věci do pořádku. Smířit se synem a předat mu svou praxi. Smířit se taky sám se sebou. A protože je Šaňo svérázný a tvrdohlavý, vybírá si většinou ty nejtěžší cesty k svému cíli. I přesto jde ale stále dál za svým.
Na pozadí řešení skutečných detektivních případů se nám tak postupně otevírají staré nezhojené rány a Šaňova minulost. Dozvíme se, že se před lety, ještě jako vyšetřovatel, zamiloval do své kolegyně Moniky, a chtěl odejít od rodiny. Jeho manželka Anna situaci nezvládla, začala pít a při jedné ze svých zběsilých a zoufalých jízd nočním městem se nabourala a zemřela. Tehdy téměř dospělý Jirka to dal za vinu Šaňovi, a postupně s ním přerušil styky. Šaňo kvůli poměru na pracovišti odešel od policie, a založil si detektivní kancelář. Kromě školení pracovníků bezpečnostních agentur se dostává taky k řešení většinou zdánlivě nezajímavých případů. Jenže kdo ví, co se může vyklubat z hledání zaběhnutého psa, nebo sledování nevěrné manželky… s vyšetřováním Šaňovi často pomáhá díky svým kontaktům a známostem jeho bývalá kolegyně Monika, a řízením osudu nakonec překvapivě taky Jirka. S oběma zároveň se Šaňo snaží najít nový vztah, což vzhledem k jejich vzájemným antipatiím vypadá téměř jako neřešitelný úkol. A přitom všem navíc Šaňo ještě úzkostlivě tají to, že zřejmě umírá.
Stejně jako své detektivní případy, i zápletku svého života nakonec Šaňo rozmotá. Skrz tvrdou, pravdivou, ale často taky úsměvnou terapii životem nakonec najde smíření. Se svou minulostí, se svým synem, a jako bonus najde i nový vztah s Monikou. A s tím vším si taky konečně uvědomí, že lepší než věci a lidi opouštět, je pro ně žít. I v případě našich hlavních hrdinů se tak naplní rčení, že nikdy není pozdě.

Náš seriál chce mimo odlehčený detektivní žánr přinést na obrazovky také chytrý a autenticky lidský příběh, který je místy k zamyšlení, místy vážný, ale přesto v něm nechybí potřebná dávka suchého humoru. Humoru přesně takového, jaký sám život často přináší. Každá epizoda se bude odehrávat na pozadí jednoho detektivního případu, který nám zároveň poskytne dobré hřiště pro rozvíjení osobních motivů a příběhů našich hlavních postav. Postav, kterými nejsou žádné „smyšlené“ figury, ani jednorozměrné karikatury stereotypů. Jsou to živoucí barvité lidské charaktery, které mají své slabosti, ale také radosti. Věříme, že právě díky jejich autenticitě, civilnosti a lidskosti je diváci budou mít rádi, budou je bavit a inspirovat

Žánr: detektivní seriál ve stylu Scandi Blue // Počet dílů: 12 // Stopáž: 55 minut // Knižní předloha: Antonín Jirotka // Režie: Jaroslav Fuit, Petr Zahrádka // Scénář: Martin Šimíček, Marek Grajciar, Jakub Roll // Kamera: Viktor Smutný, Aleš Hart, Ferdinand Mazurek // Stříh: Marek Opatrný, Petr Pauer, Filip De Piňa // Architekt: Radovan Veselý // Kostýmy: Vladimíra Pachl Fomínová, Kateřina Štefková // Producenti Lumivod: Martin Růžička, Jindřich Motýl // Kreativní producent ČT: Jiřina Budíková // Dramaturg: Ivo Cicvárek // Hrají: Martin Pechlát, Vendelín Urban a další

Hlavní štáb

Jaroslav Fuit

režie

Jaroslav Fuit vystudoval v letech 2000–2004 režii na FAMU. Za svůj krátký školní film Bez-vlasy získal cenu za režii na Famufestu 2003 a cenu Silver Lion na Golden Lion Film Festival v Tchaj-peji. Věnuje se i režii televizních seriálů (Letiště, Comeback, Přešlapy), reklamních spotů a hudebních videoklipů. Jeho celovečerní debut Dvojka vychází z jeho školního snímku Světlu vstříc.
Filmy: Poplach, Bezejmenní, Bez-vlasy, Světlu vstříc, Dvojka, Jedině Tereza

Ocenění
FamuFest, nejlepší režie
2002 – vítězství – Bez-Vlasy

Martin Šimíček

scénář

Scenárista, reklamní textař a muzikant. S televizní tvorbou začal v roce 2010, kdy společně s režisérem Vladimírem Skórkou spolupracoval na úpravách scénáře seriálu České televize 4teens. V roce 2012 píše na Evropě 2 scénáře pro pořad Bravíčko. V roce 2013 stojí jako hlavní scenárista za vznikem skečového pořadu Pečený sněhulák v režii Jakuba Koháka. Od roku 2014 píše pro ČT dětské pořady U6 - Úžasný svět techniky a Už tam budem?. V roce 2015 s Vladimírem Skórkou založili youtube kanál s názvem Dobře vycpaný bobr a napsali pro něj desítky skečů s miliony shlédnutí. V roce 2020 uveřejnili na tomto kanálu s velkým úspěchem svůj autorský seriál sKORO NA mizině, na kterém se scenáristicky podíleli i Petr Kolečko a Michal Suchánek. Kromě scenáristické a reklamní tvorby také spolupracoval ve formě režijních konzultací na seriálech Lajna a Hrobári od tandemu Skórka-Kolečko.

Ocenění
Ceny české filmové kritiky
2020 – nominace – sKORO NA mizině (Cena „Mimo kino“)

Rudolf Merkner

scénář

Scenárista a producent. V širokém povědomí je znám díky seriálu Vyprávěj. Podílel se jako scenárista na řadě celovečerních filmech: Rafťáci, Ro(c)k podvraťáků, Bobule, Vánoční příběh a jako dramaturg na televizních seriálech Redakce, Místo v životě, Život je ples a dalších.
Od roku 1998 pravidelně přednáší na různých školách a univerzitách: dějiny literatury a mediální komunikaci na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, Literární Akademii Josefa Škvoreckého a FHS UK. Vyučuje scenáristiku na SPŠ ST Panská v Praze. Od roku 2021 je vedoucím Ateliéru režie, scenáristiky a dramaturgie v Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby ne Slezské univerzitě. Tři roky pracoval jako dramaturg hraných pořadů na TV Nova. Vystudoval Střední průmyslovou školu sdělovací techniky v Panské a Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy, obor Český jazyk a literatura/výtvarná výchova, poté tři roky na FAMU, obor scenáristika a dramaturgie.
Filmy a seriály, na nichž se podílel, dostaly mnohá ocenění. Např. Zlatá Nymfa Monte Carlo 2011, Tiburon International Film Fest USA 2009, Techné Ostrava 2009, Finále Plzeň 2008, Premiers Plans Angers, Francie 2003, KVIFF 2001 a další. Vyprávěj získalo 5krát Týtý jako seriál roku. Od roku 2012 je ženatý s herečkou Janou Bernáškovou, se kterou má syna Theodora a vychovává nevlastní dceru Justýnu.

Viktor Smutný

kamera

Viktor Smutný vystudoval na FAMU Katedru kameramanské tvorby. Hned po studiích začal spolupracovat s Českou televizí. Podílel se na dokumentárních snímcích ČT, například na portrétu Jana Kaplického v dokumentu Profil (2004). Výrazněji na sebe upozornil seriálem Comeback. Pracoval také na dalších komerčních projektech, jako seriál Letiště nebo Přešlapy. Jeho tvorba zahrnuje i jiné formáty jako hudební videoklipy (Xindl X, MIG 21, Jana Kirschner, Anna K), televizní spoty nebo reklamy.

Marek Opatrný

střih

Marek Opatrný se narodil 23.5.1970 v Praze.
Po maturitě vystudoval katedru střihové skladby na FAMU v Praze a po studiích začínal s dokumenty, publicistickými pořady a televizními reklamami. V hraném filmu debutoval v roce 1995 prací na povídkovém snímku MALOSTRANSKÉ HUMORESKY. Pro stříbrné plátno pracoval mimo jiné na filmech INDIÁN A SESTŘIČKA (2006), PUSINKY (2007), KDOPAK BY SE VLKA BÁL (2008), thrilleru NORMAL (2009) nebo životopisném filmu MASARYK (2016).
Jeho televizní portfolio obsahuje na dvě desítky seriálů a několik televizních filmů.

Ocenění
Český lev
2016 – vítězství – Masaryk (Nejlepší střih)

Vladimíra Fomínová

kostýmy

Kostýmní výtvarnice Vladimíra Fomínová absolvovala Vyšší odbornou školu filmovou ve Zlíně a Vysokou školu umělecko-průmyslovou v Praze. Na divadelní scéně spolupracovala s režiséry Miroslavem Krobotem (Idiot, Dejvické divadlo v Praze, 2008); Davidem Drábkem (Ještěři a Noc oživlých mrtvol, obojí v Klicperově divadle v Hradci Králové, 2009 a 2010); Alexandrem Minajevem (Démoni v Divadle v Celetné v Praze, 2010 a Revizor v Činoherním studiu Ústí nad Labem, 2011); Davidem Peimerem (Dva chudáci Rumuni, co mluvěj polsky v Divadle Na zábradlí v Praze, 2010); Thomasem Zielinskim (Úl na Nové scéně Národního divadla v Praze, 2010) a Petrem Zelenkou (39 stupňů v Dejvickém divadle v Praze, 2008; Ohrožené druhy na Nové scéně Národního divadla v Praze, 2011 a Dabing Street v Dejvickém divadle, 2012).

Ocenění
Český lev
2023 – vítězství – Volha (Nejlepší kostýmy)
2015 – nominace – Ztraceni v Mnichově (Nejlepší kostýmy)

Herecké obsazení

Martin Pechlát

postava Staňo Wolf

Po maturitě na průmyslové škole Martin pracoval 3 roky jako mikrofonista v České Televizi. Po ukončení pracovního poměru s ČT šel studovat na DAMU (loutkové a alternativní divadlo). Poté co vystudoval začal pracovat v Hradci Králové v Klicperově divadle, kde si ho všiml Vladimír Morávek a obsadil ho do jedné z vedlejších rolích ve smutné romantické komedii NUDA V BRNĚ (2003). Zahrál si zde zkušenějšího bratra mírně retardovaného hrdiny. V tomto filmu hrál po boku Miroslava Donutila, Arnošta Goldflama, Pavla Lišky a Richarda Krajčo.
Jiří Vejdělek ho obsadil ho do role samotářského podivína v letní komedii ÚČASTNÍCI ZÁJEZDU (2006), kde se znovu setkal s Pavlem Liškou a hrál zde po boku Anny Polívkové, Evy Holubové, Bohumila Klepla, Květy Fialové, Jaromíra Noseka, Jitky Kocurové a Jany Štěpánkové. Zahrál si také v úspěšné drama/komedii VÁCLAV (2007) a v komedii VRATNÉ LAHVE (2007) která měla velmi velký úspěch u diváků.
V současnosti působí především v komorním divadle Komedie, ale můžeme ho také vidět na dalších pražských scénách: Divadlo v Řeznické, Archa a Národní divadlo. Martina Pechláta jste mohli vidět v komedii Moře na dvoře, Aristokratka ve varu, Matka v trapu.

Ocenění
Český lev
2021 – nominace – Okupace (Nejlepší herec)
2021 – nominace – Atlas ptáků (Nejlepší vedlejší herec)
2012 – nominace – Odpad město smrt (Nejlepší herec)

Ceny české filmové kritiky
2021 – nominace – Okupace (Nejlepší herec)

Vendelín Urban

postava Jirka Wolf

Vendelín Urban je absolventem hudebně-dramatického oboru na Pražské konzervatoři. V současné chvíli ho můžete vidět ve filmu Ledviny bez viny, minisérii Pozadí událostí režiséra Jana Hřebejka a v seriálu Pan Profesor II. Za sebou má role seriálech (To se vysvětlí, soudruzi!, Vytoč mého agenta, Oktopus, MOST!, Specialisté, Chlap, Pod hladinou) a dalších.
Vendelín působí v pražských divadlech. Vidět ho můžete v Divadle pod Palmovkou v inscenaci T. Dianišky Bezruký Frantík, v Národním divadle v inscenaci Král Oidopús nebo v inscenace SEN s.r.o. souboru Kampak.

Má za sebou několik hudebních klipů a studentských filmů (FAMU, FAMO). Ve volném čase hledá inspiraci v přírodě, rád sportuje (snowboard, surf, skate, tenis), věnuje se zpěvu, rapu a autorskému psaní.