Život pro samouky
Komedie
Česko, 2023, 95 min.
Jak se liší randění v osmnácti a ve čtyřiceti? Vlastně skoro nijak. Ve čtyřiceti jste pořád stejně nejistí a zmatení jako v osmnácti, jenom už to nevypadá tak roztomile. Klára se o tom přesvědčí, když ze dne na den skončí její manželství a ona se znovu ocitne ve světě nezadaných. Zažije pár katastrofických schůzek, zjišťuje, jak vypadá seznamování přes Tinder, Facebook, Messenger a Instagram a že trapasy online jsou stejně trapné jako ty skutečné.
Hlavní štáb
Jitka RUDOLFOVÁ
scénář a režie
Jitka Rudolfová (1979) je režisérka a scénáristka. Absolvovala Vyšší odbornou školu filmovou v Písku (dnešní Filmová akademie Miroslava Ondříčka) a nakonec vystudovala režii a scénáristiku na FAMU v Praze, kde se jejím studentským projektům dostalo řady ocenění.
Po absolutoriu začínala profesionální kariéru natáčením dokumentů o práci svých zkušenějších kolegů tzv. Filmů o filmu (Věra Chytilová, Bohdan Sláma či Michaela Pavlátová). Jejím hraným celovečerním debutem je film ZOUFALCI (2009) a na svém kontě má také drama ROZKOŠ (2013) a pohádkový film HODINÁŘŮV UČEŇ (2019). Pro televizi pracovala například na hraném cyklu NEVINNÉ LŽI.
Ocenění
Český lev
2013 – nominace - Rozkoš (Nejlepší režie)
2013 – nominace - Rozkoš (Nejlepší scénář)
FAMUfest
2006 - vítězství - Marta a Berta 26 (nejlepší film)
2005 - vítězství - Lucie už je v posteli (Nejlepší dokument)
2005 - vítězství - Cena Dagmar Táborské za nejoriginálnější dílo
2004 - vítězství - Maso na talíři (Nejlepší film prvního ročníku (Aramisova cena))
2004 - vítězství - Pohybem spouště (Nejlepší film prvního ročníku - čestné uznání)
Ferdinand MAZUREK
kamera
Ferdinand Mazurek (1979) je český kameraman.
S Jitkou Rudolfovou spolupracoval již dříve na filmech Rozkoš, Nevinné lži - Moje pravda, Zoufalci, Hodinářův učeň a seriálech Single Lady a Taxikář.
Jako kameraman nebo švenkr pracoval na mnoha dalších seriálech a filmech, i těch dokumentárních.
Marek CPIN
výtvarník kostýmů
Zuzana MAZÁČOVÁ
architekt
Zuzana Mazáčová pracuje a tvoří jako kostýmní výtvarnice a filmová architektka v Praze. Vystudovala kostýmní výtvarnictví a produkci na Akademii múzických umění v Praze (Divadelní akademie DAMU). Zde objevila svou vášeň pro všechna pohyblivá média a živé divadlo. Po dokončení magisterského studia začala pracovat jako kostýmní výtvarnice a spolupracuje s filmaři a tvůrci televizních pořadů.
Od roku 2012 pracuje jako nezávislá kostýmní výtvarnice a filmová architektka. Pracovala na projektech širokého rozsahu a typu, od malých nezávislých projektů po studiové reklamy nebo velké zahraniční produkce. Vždy hledá příležitost rozšířit své pracovní zkušenosti a dále rozvíjet své dovednosti v oblasti filmové a divadelní scénografie.
Herecké obsazení
Postava: Klára
Klára je žena po čtyřicítce, které život připraví řadu neočekávaných situací. Sama sebe a všechny trable však bere s nadhledem a s pořádnou dávkou sarkasmu.
Jana Plodková (1981) vystudovala gymnázium a poté činoherní herectví na brněnské JAMU. Tehdy získala na Mezinárodním divadelním festivalu vysokých škol ve Varšavě 2003 první cenu za svůj herecký výkon v inscenaci Zvíře režírované na JAMU Sergejem Fedotovem.
Když dokončila studium, začala její herecká kariéra v divadle Polárka. Později se objevila v divadle Na Fidlovačce a pak ukotvila v HaDivadle, kde si zahrála v hrách Ředitelská lóže, Yvonna, princezna burgundánská, Incident, nebo Renata Kalenská (nominace na cenu sazky v kategorii nejlepší herec).
Zahrála si v krátkém českém snímku: Nejlepší je pěnivá a také v dánském dramatu Prag, kde si ji všimnul Jan Svěrák a obsadil jí do vedlejší role Čárkovaný v komedii Vratné Láhve. Z novějších filmů to byly Mimořádná událost, Běžná selhání či Ostrov.
Ocenění
Český lev
2009 – vítězství - Protektor (Nejlepší herečka)
2012 - nominace - Polski film (Nejlepší vedlejší herečka)
2013 - nominace - Rozkoš (Nejlepší herečka)
2015 - nominace - Ztraceni v Mnichově (Nejlepší herečka)
2020 - nominace - Bábovky (Nejlepší herečka)
2023 - nominace - Němá tajemství (Nejlepší herečka)
Ceny české filmové kritiky
2013 - nominace - Rozkoš (Nejlepší hlavní herečka)
Postava: máma Kláry
Velmi extravagantní, působí bláznivě, ale pozitivně bláznivě, nosí výrazně barevné oblečení a má takový i byt ...a vlastně celý život. Nedá na to, co si o ní kdo myslí.
V roce 1979 přešla na bratislavskou Novou scénu a zahrála si také v Slovenském národním divadle. Od založení Divadla Astorka je jeho stálou členkou. Zahrála si tam např. v představení Rómeo a Júlia, Tichý dom nebo Pred odchodom na odpočinek. Po rozdělení Československa se výrazně snížila produkce slovenské původní televizní tvorby, ale Zuzana Kronerová si to vynahradila, neboť se od poloviny 90. let začala pravidelně objevovat ve vedlejších rolích českých filmů. Byla obsazena např. ve snímcích LEA, PUPENDO, ŠTĚSTÍ nebo VÁCLAV. Ve filmu VENKOVSKÝ UČITEL si zahrála postavu matky hlavního hrdiny. Za roli ve filmu DIVOKÉ VČELY se stala držitelkou Českého lva za vedlejší herecký výkon. Diváci si ji zamilovali i díky jednomu z nejnovějších snímků Bohdana Slámy BÁBA Z LEDU. Objevila se také ve snímcích CHATA NA PRODEJ, ZBOŽŇOVANÝ či KRAJINA VE STÍNU. Na Slovensku je považována za jednu z nejvýznamnějších hereček tamní divadelní scény.
Ocenění
Český lev
2017 - vítězství - Bába z ledu (Nejlepší herečka)
2016 - nominace -Rudý kapitán (Nejlepší vedlejší herečka)
2015 - nominace -Domácí péče (Nejlepší vedlejší herečka)
2010 - nominace - Habermannův mlýn (Nejlepší vedlejší herečka)
2008 - nominace - Venkovský učitel (Nejlepší vedlejší herečka)
2001 - vítězství - Divoké včely (Nejlepší vedlejší herečka)
Ceny české filmové kritiky
2017 - vítězství - Bába z ledu (Nejlepší herečka)
Pracuje v jednom nejmenovaném architektonickém studiu, jako řadový projektant. Typický muž v krizi středního věku.
Ocenění
Český lev
2017 - nominace -Kvarteto (Nejlepší herec)
2014 - vítězství - Díra u Hanušovic (Nejlepší vedlejší herec)
2013 - nominace - Rozkoš (Nejlepší vedlejší herec)
2012 - nominace - Čtyři slunce (Nejlepší herec)
2010 - nominace - Největší z Čechů (Nejlepší herec)
2006 - nominace - Grandhotel (Nejlepší vedlejší herec)
Ceny české filmové kritiky
2012 - nominace - Čtyři slunce (Nejlepší hlavní herec)
2010 - nominace - Největší z Čechů (Nejlepší hlavní herec)
Téměř dokonalá ezo žena, aktraktivní, s citem pro lásku a vesmír. Značka ideál .... a jde to vůbec?
Ocenění
Český lev
2020-nominace - Havel (nejlepší vedlejší role)
Postava: Daniel
Na první pohled atraktivní, i když už lehce “stárnoucí”. Ve skutečnosti však omezený a namyšlený blbec, co se rád vytahuje. Sobec a srab, který si rád zapaří, což ale Klára zjišťuje až později.
Václav Neužil (1979) Pochází z Plzně, vystudoval JAMU v Brně. Tam také hrál v divadle Polárka, Národním divadle Brno, Divadle 7 a půl a HaDivadle. Od roku 2006 je členem Dejvického divadla v Praze. Televizní diváci ho mohli vidět v seriálech Strážce duší a Vyprávěj nebo ve filmech Protektor, Alois Nebel, Ve stínu, Okresní přebor, Fotograf, Anthropoid, Bába z ledu, Zátopek, Matky, Bratři nebo Bod obnovy.
Ocenění
Český lev
2017 – nominace – Bába z ledu (Herec ve vedlejší roli)
2021 – vítězství - Zátopek - (Nejlepší herec)
2023 – nominace - Bod obnovy – (Nejlepší vedlejší herec)
Ceny české kritiky
2021 - vítězství - Zátopek - (Nejlepší český herec)
Postava: Pavel
Vyzařuje z něj klid a zároveň nějaké tajemství, což je pro ženy velmi přitažlivé. A Pavel to ví, proto toho také zneužívá - vlastně si ve skutečnosti připadá jako nějaký guru. Pravda je taková, že jedinou ženou jeho života je pouze dcera Justýna.
David Švehlík (1972) se narodil v Liberci. Jeho otcem je herec Alois Švehlík. David vystudoval akademické gymnázium v Praze. Poté se přemístil do Litoměřic, kde se na Teologickém konviktu chtěl stát knězem (kvůli tomu také bydlel 2 roky v Římě). Nakonec vystudoval Filosofii na Filosofické fakultě a divadelní režii na DAMU. Jeho herecká kariéra začala v roce 2005, když si zahrál Huberta ve filmu Román pro ženy. Ve stejném roce se také objevil v pohádce Anděl páně. Dále si zahrál ve filmu Pravidla lži, v seriálu Život a doba soudce A. K. či v Kriminálce Anděl. Jeho další role byly Úsměvy smutných mužů, Prvok, Šampón, Tečka a Karel, Jako letní sníh, Dvě slova jako klíč.