Střídavka
Komedie
Česko, 2022, 100 min.
„Člověk míní, děti mění“
Zuzana se jako studentka zamilovala do svého vysokoškolského profesora tělocviku Honzy. Ten měl tenkrát za ženu Adélu a s ní děti Adama a Viléma. S Adélou se rozvedl, ta si nabrnkla Roberta, který se kvůli ní rozvedl s Katkou, s níž má dcery Julii a Báru. Zuzana nemá žádné dítě, až teď je těhotná s Honzou, ale k tomu hlídá babičku s počínající stařeckou demencí. Všichni tito lidé musí spolu vycházet, včas přijít do školy, do práce, k zubaři, na kroužky, trénovat rugby, mít co jíst a nezbláznit se. A to přesně je život. A taky Střídavka.
Hlavní štáb
Petr NIKOLAEV
režie
Petr Nikolaev (1957) na sebe během studií na FAMU upozornil zejména snímky Schopen - odveden (1979) a Praga kaput regni (1980). Za své školní práce, jejichž nonkonformita a svobodomyslnost mu ve své době vynesly podmínečné vyloučení, získal Nikolaev vůbec prvního Maxima (cenu za nejlepší studentské cvičení) v historii fakulty. Po absolutoriu odešel do Francie, kde žil téměř devět let. Živil se zpočátku jako prodavač zmrzliny, lepič plakátů, malíř pokojů a hlídač dětí. Později režíroval vzdělávací pořady a učil na soukromé filmové škole ESRA (1988-1992). Od roku 1992 žije opět v Praze. Ve funkci pomocného režiséra pracoval na francouzských filmech, natáčených v České republice. V roce 1997 debutoval úspěšnou adaptací literárního bestselleru Michala Viewegha Báječná léta pod psa.
Ocenění
Český lev
2007 – nominace - …a bude hůř (Nejlepší režie)
2015 – nominace - Vinaři (Nejlepší televizní seriál)
2015 – nominace – Atentát (Nejlepší televizní seriál)
Lucie KONEČNÁ
scénář
Lucie Konečná (1969) je česká scénáristka.
Vystudovala pražskou FAMU. Je autorkou scénářů řady bakalářských příběhů a TV filmů. Sedm let psala scénáře pro pořad Noc s Andělem. Napsala scénář TV filmů Nekonečná neděle a Kolotoč.
Jejím nejznámějším dílem je seriál Ordinace v růžové zahradě a seriály Ententýky, Svatby v Benátkách nebo Přístav.
Napsala knihy Houpačky a Vířivka.
Viktor SMUTNÝ
kamera
Viktor Smutný vystudoval na FAMU Katedru kameramanské tvorby. Hned po studiích začal spolupracovat s Českou televizí. Podílel se na dokumentárních snímcích ČT, například na portrétu Jana Kaplického v dokumentu Profil (2004). Výrazněji na sebe upozornil seriálem Comeback. Pracoval také na dalších komerčních projektech, jako seriál Letiště nebo Přešlapy. Jeho tvorba zahrnuje i jiné formáty jako hudební videoklipy (Xindl X, MIG 21, Jana Kirschner, Anna K), televizní spoty nebo reklamy.
Zuzana MAZÁČOVÁ
kostýmy
Zuzana Mazáčová pracuje a tvoří jako kostýmní výtvarnice a filmová architektka v Praze. Vystudovala kostýmní výtvarnictví a produkci na Akademii múzických umění v Praze (Divadelní akademie DAMU). Zde objevila svou vášeň pro všechna pohyblivá média a živé divadlo. Po dokončení magisterského studia začala pracovat jako kostýmní výtvarnice a spolupracuje s filmaři a tvůrci televizních pořadů.
Od roku 2012 pracuje jako nezávislá kostýmní výtvarnice a filmová architektka. Pracovala na projektech širokého rozsahu a typu, od malých nezávislých projektů po studiové reklamy nebo velké zahraniční produkce. Vždy hledá příležitost rozšířit své pracovní zkušenosti a dále rozvíjet své dovednosti v oblasti filmové a divadelní scénografie.
Herecké obsazení
Postava: Honza
Honza je atraktivní chlap, vysokoškolský profesor tělocviku a trenér ženského rugby. S bývalou ženou Adélou má, kromě synů Adama a Viléma, přátelský vztah. Honza miluje Zuzanu, svou současnou partnerku, se kterou čeká dítě. Moc času ale nemá, buď je na fakultě nebo na hřišti. A i když si to ve vztazích občas komplikuje, nikdy není pozdě na happy end, třeba i s pomocí bývalé manželky…
Martin Hofmann (1978) vystudoval gymnázium a vydal se na DAMU, obor činoherní herectví, kde byl jeho vedoucím pedagogem Boris Rösner. Po úspěšném dokončení DAMU zůstal Martin v Praze a začal vystupovat v divadelních scénách. V dnešní době je členem divadelního spolku Kašpar v Divadle v Celetné.
Zde se mu daří a je obsazován do výrazných rolí. Např. Krysaře Horatia v Hamletovi, Cala v Boji černocha se psy aj. Hostuje také v Poetické kavárně Viola. Zde je k viděni v inscenaci Večírek na Seině.
Dále hostuje také v Divadle Bez zábradlí a v Městských divadlech pražských. Do podvědomí diváků se dostal díky roli Jaroslava Hejla v seriálu Ulice. Mohli jsme ho také zahlédnout ve filmech Perníková věž, Kletba bratří Grimmů, Silný Kafe. Z posledních snímků to byla Teroristka, Havel a také snímek Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Populární je ze seriálů Trpaslík a Most.
Ocenění
Český lev
2020 – nominace - Havel (Herec ve vedlejší roli)
Postava: Zuzana
Zuzana je současná partnerka Honzy. Teď je v osmém měsíci těhotenství. Každý druhý týden má na starosti Honzovy kluky a ještě k tomu se stará o babičku s počínající fází stařecké demence. Chtěla by více Honzovy pozornosti a podpory, ale ten je buď ve škole nebo na hřišti. Občas je toho na ni až moc…
Kristína Svarinská (1989) se narodila v Bratislavě, kde vystudovala jazykové gymnázium a poté VŠMU – obor herectví. V současné době je členkou divadla DPM (Divadlo Petra Mankoveckého), které založila společně se spolužáky po ukončení vysoké školy. Před kamerou debutovala v jedenácti letech ve dramatu Dážď padá na naše duše (2002). V českých kinech se objevila v milostném dramatu Nevěrné hry (2003), ve válečném dramatu V tichu (2014), v pohádce Sedmero krkavců (2015) či v romantické komedii Bezva ženská na krku (2016). Dále si zahrála v řadě úspěšných televizních seriálů (např. Panelák /2008/ či Sestričky /2018/, Milenky /2018/). Věnuje se také divadlu a dabingu.
Postava: babi Olga
Babička Olga žije se Zuzanou v jedné domácnosti. Krom dětí je to další člen rodiny, kterého je třeba hlídat….
Eva Holubová (1959) je jedna z nejznámějších tváří českého filmu. Roku 1986 dokončila studium herectví na DAMU, načež se angažovala na několika avantgardních scénách (Sklep, Mimóza), následně i v Divadle Na zábradlí nebo pražských divadlech Milenium a Kalich. Poprvé se před kamerou objevila v roce 1981 ve filmu Kopretiny pro zámeckou paní, výrazněji se předvedla až o deset let později v dramatu Requiem pro panenku Filipa Renče. Pravý herecký průlom zaznamenala až koncem devadesátých let, kdy byla nominována na cenu Český lev za povídkovou komedii Knoflíkáři. Od té doby jsme ji mohli vidět v mnoha oblíbených filmech například Čas dluhů, Pelíšky, Cesta z města, Pupendo, Skřítek, Gympl, Líbáš jako Bůh, Teroristka a mnoho dalších. Zahrála si také v mnoha seriálech například Škoda lásky nebo Pustina.
Ocenění
Český lev
1997 – nominace - Knoflíkáři (Herečka v hlavní roli)
1999 – nominace – Pelíšky (Herečka v hlavní roli)
2000 – vítězství – Ene bene (Herečka ve vedlejší roli)
2005 – nominace – Skřítek (Herečka v hlavní roli)
2006 – nominace – Účastníci zájezdu (Herečka ve vedlejší roli)
Filmový festival Tribeca
2006 – vítězství - Účastníci zájezdu (Nejlepší herečka)
Postava: Adéla
Adéla je současná manželka Roberta. V sudý týden má doma své kluky Adama a Viléma a taky Robertovy holky Julii a Báru. Žijí v původně zahrádkářském domku, který Robert přistavuje a předělává. Adéla totiž vyměnila povolání daňové expertky za zavařování marmelád. Na zahradě jí roste spousta ovoce, které trhá a zpracovává. Soužití dětí rozhodně není klidné, každý má své představy o komunikaci, jídle i pořádku. Adéla se kromě dětí stará ještě o babičku Zuzany, když Zuzana nemůže. Je typem ženy, která by si osvojila celý dětský domov, kdyby jí to doma dovolili. Má velké srdce.
Jitka Čadek Čvančarová (1978) absolvovala v roce 2000 na brněnské JAMU - obor muzikálové herectví, účinkovala např. v inscenacích Svět kolem Susan B., Muž z kraje la Mancha, Pomáda či Malý krámek hrůz. V roce 2000 byla nominovaná na prestižní cenu Thálie v kategorii Opereta, muzikál a jiný hudebně-dramatický žánr za ztvárnění role Sandry v muzikálu Svět plný andělů, v roce 2005 se pak dostala ve stejné kategorii za titulní roli v muzikálu Nana do širší nominace a v roce 2007 se v kategorii Opereta-muzikál dostala do užší nominace za roli Sukie v muzikálu Čarodějky z Eastwicku a v kategorii Činohra do širší nominace za ztvárnění Evy v inscenaci Gazdina roba, kterou uvedlo Divadlo pod Palmovkou.
Ztvárnila řadu postav v celovečerních filmech a seriálech. Mohli jsme ji vidět například ve filmu Natěrač, Tchyně a uzený, Muži v naději, Hodinový manžel, Nabarvené ptáče. Ze seriálů to byly Četnické humoresky, Ordinace v růžové zahradě, Dokonalý svět, Vinaři, Doktor Martin, Most nebo Hlava medúzy, ale i mnoho dalších.
Ocenění
Český lev
2019 – nominace – Nabarvené ptáče (Herečka ve vedlejší roli)
Postava: Robert
Robert je současný manžel Adély. Je to kutil, neustále doma něco předělává a vylepšuje. Živí se jako truhlář, pomáhá i na stadionu s údržbou všeho, co je potřeba. Adélu miluje, i když jej uhání jeho bývalá žena Katka….
Jiří Vyorálek (1974) vystudoval JAMU v Brně, kde 7 let byla jeho domovskou scénou Husa na provázku. Ztvárnil zde např. roli Hamleta či roli Idiota v jevištní tetralogii Sto roků kobry podle F. M. Dostojevského v režii Vladimíra Michálka. Za souborné uvedení tohoto představení byl v r. 2007 nominován na Cenu Thálie.
Mezi nejznámější filmy, v nichž mohli diváci Jiřího Vyorálka vidět, patří adaptace předlohy Josefa Škvoreckého Eine kleine Jazzmusik, komedie Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště , drama Proměny, komedie Muži v říji, thriller Vendeta nebo road movie Rodina je základ státu. V psychologickém filmu Posel si pak Jiří Vyorálek zahrál messengera, bývalého reprezentanta v cyklistice, který se následkem úrazu ocitne na invalidním vozíku. Mohli jsme jej vidět ve filmu Masaryk, Milada nebo v pohádce Hodinářův učeň či v teenagerovském filmu Smečka. Televizní diváci znají Jiřího Vyorálka ze seriálů Na lavici obžalovaných justice, Ulice, Soukromé pasti, Profesionálové, Zázraky života, Polda nebo První republika. V cyklu České století, který uvedla Česká televize, ztvárnil Jiří Vyorálek výjimečným způsobem postavu Klementa Gottwalda. V seriálu První republika, který taktéž vrací televizní diváky zpátky do československé historie, si zahrál Jiří Vyorálek protřelého obchodníka Jaroslava Valentu.
Ocenění
Český lev
2010 – nominace – Největší z Čechů (Herec ve vedlejší roli)
2011 – nominace – Rodina je základ státu (Herec ve vedlejší roli)
2012 – nominace – Posel (Herec ve vedlejší roli)
Postava: Katka
Katka je bývalá Robertova žena. Adéle nemůže zapomenout, že jí přebrala muže. Katka pořád miluje svého bývalého muže Roberta a věří, že se k ní od Adély vrátí zpátky. Dělá nenápadně podrazy, aby ho získala zpátky. A vyčítá mu, že kdyby od nich neodešel, jejich dcery by měly doma tátu a byly by víc v pohodě. Je jasné, že Katce je potřeba najít partnera, aby dala pokoj. Všichni ze střídavky jí ho hledají…
Anna Polívková (1979) patří k talentům mladé generace. Po studiu pražské státní konzervatoři navštěvovala katedru nonverbálního divadla při HAMU. V roce 1999 odcestovala studovat do Paříže na Mezinárodní školu pohybového divadla.
Svou první větší roli dostala ve filmu Restart. O rok později zazářila v jedné z hlavních roli filmu Účastníci zájezdu, ve kterém ztvárnila postavu Jolany. V televizi a na filmovém plátně jsme ji mohli vidět ve filmech Návrat idiota, Probudím se včera, Pohádky pro Emu, Špindl, Po čem muži touží, Ženská na vrcholu nebo Matky. Vynikla také v seriálech Ordinace v růžové zahradě, Škoda lásky, Až po uši nebo Ochránce.
Ocenění
Filmový festival Tribeca
2006 – vítězství – Účastníci zájezdu (Nejlepší herečka)